Екскурзија ученика петог разреда
17. јун 2015.Обавештење
23. јун 2015.У амбијентима изван школе: историјским, археолошким, етнографским, географским локалитетима, у природи, објектима у социјалном окружењу, стварају се наставне ситуације у којима се подржава амбијентално или контекстуално учење. Циљ амбијенталне наставе је оспособљавање ученика за уочавање повезаности живе и неживе природе у самом природном окружењу, схватање опасности од загађења и угрожавања природне равнотеже, уз осмишљавање начина превенције и заштите.
Међусобним преплитањем различитих облика и метода рада у појединим наставним ситуацијама постижу се трајно памћење новоусвојених знања, као и богаћење ученичког искуства. Природни амбијент ствара изванредне могућности за учење усмерено на ученика, искуствено учење, учење откривањем, истраживачку наставу, наставу усмерену на деловање, проблемску и кооперативну наставу.
Аутентични амбијенти имају вишеструко корисно деловање у процесу учења: развој мотивације и природне радозналости детета; деловање на све аспекте развоја дечије личности; развој (формирање) нових путева долажења до знања и у том контексту – коришћење нових метода; стицање функционалних, практично применљивих и трајних знања која ученици стичу у контакту са непосредним окружењем.
Стицање трајних и функционалних знања, оспособљавање ученика за целоживотно учење и све већа (израженија) партиципација ученика у животу локалне заједнице, чине основу промена које се заснивају на промењеној улози ученика, тачније, у средиште наставног процеса постављају ученика као конструктора свог знања у циљу реализације сопствених потенцијала.
Прве недеље јуна (3. и 4. јуна) наставници Љиљана Петровић и Милан Лалић су за ученике петих разреда у Старом Сивцу (одељења V1 и V2) организовали четири часа тематске амбијенталне наставе („Волим своје место и познајем га“ и „Покошена ливада“).
„Многе школе су попут малих острва,
које од копна живота дели дубоки канал конвенција и традиције.
Преко канала се, понекад, током дана спусти покретни мост
како би повремени становници могли ијутро доћи
на острво и вратити се на копно увече.
Зашто ови млади људи долазе на острво?
Одлазе да би научили како живети на копну.“
(William Carr)
Организатори: Љиљана Петровић и Милан Лалић