Дружење Вршњачког тима и ученика четвртог разреда
5. октобар 2015.Смех, радост, весеље и игра
7. октобар 2015.У петак, 2.10.2015. у пет сати поподне, кренули смо за Нови Сад.Четрдесет ученика осмог разреда у пратњи наставница Наташе Жежељ, Александре Херцег-Рокнић, Злате Цвијовић и Светлане Мајски, организаторке нашег путовања.Сви су жељно ишчекивали прeдставу.У аутобусу је владала добра атмосфера. Сви смо међусобно причали,смејали се, слушали музику.Неко време смо путовали, а онда смо ушли у Нови Сад и гужву.После неколико минута угледали смо велику зграду Српског народног позоришта.Имали смо пола сата за шетњу.Коначно пола осам. Узели смо карте и сели на своја места.Сто,столице,врата и шиваћа машина – позорница. Почиње представа ,,Госпођа министарка“ Бранислава Нушића.
Ово је још једна фантастична Нушићева комедија у којој он описује наглу и смешну промену живота једне патријархалне жене којој муж изненада постаје министар. Нушић је илустровао Живку (госпођу министарку) са особинама жене која своју вољу натура мужу, господари у кући, а из жеље за господарењем и истицањем своје личности, спремна је да прави највеће глупости. Нушић је госпођи министарки дао локалне изразе сировости и простоте.Живкин највећи циљ био је истицање у друштву уз помоћ политичког положаја и новца. Госпођа Живка, када је постала министарка, брани своме сину Раки, несташном дечаку, да се дружи са обичном децом, већ му препоручује да се дружи са сином енглеског конзула. Пошто јој је зет обичан чиновник, свађа се са њиме и жели да га отера, како би ћерку удала за почасног конзула Никарагве. Велика јој је жеља да се једном провоза министарским фијакером. Када је чула вест, Живка се покондирила, ставила златне зубе, купила скупе хаљине… Тада је важило да министарка мора да пуши, има љубавника и игра бриџ. Она је све то усвојила, али када се споје мода и простаклук те жене, настаје хаос. У овој збрци, Живка губи конце из руку и пада у очај. Њена последња реченица, када је чула за објављивање скандала из породице у новинама и остале лоше вести, била је:,,Боже, зашто си ми ово урадио, када сам ти свакога петка палила свећу? “
Ликови у представи: Сима Поповић (министар), Живка (госпођа министарка), Дара (ћерка), Рака (син), Анка (служавка), Чеда (зет), др Нинковић, ујка Васа, тетка Савка, тетка Даца, теча Панта, Соја, распуштеница, Сава Мишић, Ната.
Ученицимасу се представа и Нушићев приказ ликова веома допали. Највише од свега нам се свидела Живкина чудна родбина. Мислим да је ово један од најлепших излета на којима смо били. Представа је на све оставила добар утисак и надам се да ћемо имати прилику да поново уживамо у неком другом Нушићевом делу.
Никола Пејин VIII1