Нови Луграм-задаци
17. децембар 2021.Националне ознаке квалитета
21. децембар 2021.Површина квадрата и правоугаоника, квадратура континента
Огледни блок-час математике је одржан као део активности Erasmus+ пројекта InAMath, коме је наша школа придружени партнер. У одељењу IV-3 реализоване су две наставне јединице утврђивања градива наставне теме Површина правоугаоника и квадрата. Циљ реализације ових часова је била заступљеност интердисциплинарности у настави математике као и међупредметно повезивање математике са осталим наставним предметима.
Утврђивање градива кроз наставну јединицу Површина правоугаоника и квадрата започето је извођењем песме „Ишли смо у Африку“, уз пратњу Орфовим ритмичким инструментима. Ученици су поновили називе континената и истакли на ком се континенту налази наша држава. Настављајући разговор повезан са садржајем песме, поновили смо називе јединица мере за површину. Помоћу модела квадратног метра и модела квадратног дециметра, упоређивали смо јединице мере за површину. Нагласили смо јединице мере које се користе за мерење великих површина као што је њива.
Кроз причу о два дечака, од којих је један из Србије, а други из Африке, осмишљени су математички задаци везани за организовање садње паприке. Током главног дела часа ученици су решавали задатке на наставним листићима и табли. Применом израчунавања површине квадрата и правоугаоника одређивали су површину дворишта, куће, складишта и ширину њиве када су познате њена површина и дужина. Површину складишта су сликовно приказали на рачунару бојећи квадратиће, користећи рачунарски програм „Квадратура“. Квадратић Квадратуре представљао је један квадратни метар. Овим је показано како се објекти и површине из реалности могу приказати умањено. Истакнуто је да се умањени прикази рељефа налазе на географским картама, а умањени прикази објеката на плановима насеља, што ће касније упознати као размеру.
На следећем часу реализивана је наставна јединица Квадратура континента. Кроз започету причу и даље смо били присутни у Африци. Ученици су добили прилику да примене стечена знања о рачунању површине квадрата и правоугаоника. Решавали су проблем: „Како на што лакши начин одредити број квадратића којима је прекривена карта Африке?“ Решавање проблемске ситуације започето је посматрањем приказа Африке у квадратној мрежи рачунарског програма „Квадратура континента“. Ученици су посматрали облик Африке и давали предлоге о томе како би одредили број квадратића који прекрива Африку. Уочили су да је потребно исцртати правоугаонике и квадрате на површини Африке, а затим рачунањем површина исцртаних фигура доћи до решења проблема. Учитељ је показао пример на „квадратури Африке“.
Радећи по узору, ученици су самостално одређивали број квадратића којима је прекривена карта Аустралије. Три ученика су рашавали задатак користећи рачунар у учионици, а остали на наставним листићима. Упоредили су добијене резултате. Иако је било разлика у резултатима, реализовани су образовни задаци часова. Ученици су разумели да се површина мери површином, при чему можемо користити нестандардне и стандардне јединице мере. Научили су да примене стечена знања о израчунавању површине правоугаоника и квадрата у животним ситуацијама. Вежбали су прецизност у цртању и рачунању. Повезали су стечена знања из различитих наставних предмета.
Ученици су активно учествовали у свим фазама часова. Слушали су упутства, уочавали могућности наставних средстава која су користили, одговарали на постављена питања, давали предлоге, расправљали о могућим решењима, исправљали грешке… Укључивањем географских садржаја и појмова из наставног предмета Природа и друштво у наставне активности из математике, заступљена је интердисциплинарност на часовима. Са садржајима наставног предмета Математика, повезани су садржаји Музичке културе, Ликовне културе, Српског језика и Пројектне наставе. Знања стечена на овим часовима биће неопходна за обраду наставне теме Површина коцке и квадра. Искуства са описаних часова могу се користити у настави Математике и Географије V – VIII разреда.
Снежана Лучић