Дружење у вртићу “Чувари осмеха“
9. октобар 2015.Дан здраве хране – Њамиии!
16. октобар 2015.У периоду од 7. до 9. октобра 2015. на Копаонику је одржан 4. СРПСКИ КОНГРЕС ГЕОГРАФА са међународним учешћем „Достигнућа, актуелности и изазови географске науке и праксе“, поводом 150 година рођења Јована Цвијића.
Конгрес су организовали Географски факултет Универзитета у Београду и Српско географско друштво, у сарадњи са Природно-математичким факултетом Универзитета у Новом Саду (Департман за географију, туризам и хотелијерство), Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу (Департман за географију), Природно-математичким факултетом Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици (Одсек за географију), Природно-математичким факултетом Универзитета у Бањој Луци, Географским институтом „Јован Цвијић“, Филозофским факултетом Универзитета у Источном Сарајеву (Одсјек за географију) и Географским друштвом Републике Српске.
Конгрес је отворио проф. др Дејан Филиповић – декан Географског факултета Универзитета у Београду. Затим су учеснике Конгреса поздравили проф. др емеритус Стеван М. Станковић – председник Српског географског друштва, проф. др Бранислав С. Ђурђев – директор Департмана за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, проф. др Рајко Гњато – декан Природно-математичког факултета Универзитета у Бањој Луци и проф. др Драгомир Кићовић испред Одсека за географију Природно-математичког факултета Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици. На почетку пленарних излагања присутнима се обратио проф. др емеритус Стеван М. Станковић – председник Српског географског друштва, представивши свој рад „Јован Цвијић организатор наставе и науке“.
Основну школу „20. октобар“ из Сивца је представљао Милан Лалић – мастер професор географије, студент докторских академских студија геонаука (географије). Првог дана Конгреса, у оквиру секције Регионална географија и регионални развој, презентовао је рад „Историјски развој регионалне географије и њена применљивост“, да би последњег дана, у оквиру секције Географске основе туризмолошких истраживања“, презентовао свој рад „Утицај филмске индустрије на туристичке локалитете у Тунису и Мароку“.
Поред Пленарних излагања, Конгрес је обухватио следеће секције:
- Историјски и актуелни допринос Јована Цвијића развоју географије
- Физичка географија
- Друштвено-економска географија
- Регионална географија и регионални развој
- Демографија, географија становништва и насеља
- Картографија и ГИС (географски информациони системи)
- Географско образовање, методика и дидактика географије
- Планирање, уређење и заштита простора и насеља
- Географске основе туризмолошких истраживања
- Геопросторне основе животне средине и одрживи развој
- Радови младих истраживача
Скуп је окупио најзначајнија имена из света геонаука са простора Бугарске, Румнуније, Мађарске, Аустрије, Чешке, Немачке, Словеније, Хрватске Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније и Србије, као и студенте мастер и докторских академских студија геонаука (географије, просторног планирања, туризмологије, демографије и геопросторних основа животне средине).
Након Закључних разматрања, Конгрес је затворио проф. др емеритус Стеван М. Станковић – председседник Српског географског друштва, упутивши поруке да је жива реч у свету науке незаменљива, као и да свако своје истраживање млади истраживачи „овековече“ писаним трагом. На крају свог обраћања, поручио је да ће Зборник радова са одржаног Конгреса бити промовисан у Београду.
Копаоник је учеснике Конгреса дочекао у свом раскошном амбијенту, што приложене фотографије документују!
Милан Лалић