Европски дан језика
26. септембар 2019.Дечје игре из прошлости
27. септембар 2019.Основан школа „20. 0ктобар“
Сивац
СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ У УСТАНОВИ
„Сазнали смо на семинару, применили смо у пракси“
Тема: Презентовање садржаја са семинара „Описмењавање на Брајевом писму наставника који образују ученике са визуелним сметњама“, и искуства у раду
Предавач: професор разредне наставе Снежана Лучић
Предавање је одржано 27. септембара у 12.00 часова у учионици II3 одељења. Предавању су присуствовали учитељи, наставник историје и педагог школе.
Семинар „Описмаењавање на Брајевом писму наставника који
образују ученике са визуелним сметњама“, реализован је у јуну и августу 2018. години у укупном трајању од 8 дана у Школи за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ у Земуну.
За мене, као учитеља, имао је значајну улогу у добијању основних информација о начину рада са децом са визуелним сметњама. Предавачи на семинару , тифлолог -дефектолог Радмила Видовић и професор просторне порјентације Светлана Вучковић су одабрали садржаје којима су презентовали и теоријски и практично све оно што ће нама учитељима помоћи у раду.
Током прошле школске године било је неопходно на часу прилагодити начин рада, предавања и пронаћи време да се посвети пажња ученици која савладава градиво помоћу Брајевог писма. Прилагођење се огледало у коришћењу наставних средстава за децу оштећеног вида.
Учитељи су на овом предавању упознали:
– дрвену шестотачку,
– Брајеву нотацију (слова и бројеве),
– перспективну таблицу,
– позитивне фолије и таблу за њихово коришћење,
– Брајев Буквар и уџбенике писане на Брајевом писму,
– прибор за математику (тактилне лењире, Т лењир)
– машину за куцање…
Прегледане су Брајеве свеске у којима је Т.С. писала потпуно исте садржаје као и њени другари из разреда , али куцајући Брајевом машином. Скренута је пажња и на наству ликовног која је прилагођена коришћењем тактилних материјала. Истакнут је значај обуке за просторну орјентацију детета као и латерализација на столу, свесци, себи…
Успеху ученице да се описмени и савлада садржаје велику помоћ је пружио и педагошки асистен дефектолог Уна Баровић без које би овакав начин организовања наставе био изузетно тежак за учитеља.
Професор разредне наставе: Снежана Лучић