Одлука о прекиду образовно васпитног рада
11. фебруар 2020.Од понедељка деца поново у вртићима и школама
21. фебруар 2020.Ако на сајту ОШ „20. октобар“ за претражни стринг унесете Луграм, као резултат претраге ћете добити педесетак наслова (датирају од 2015. године до данас). То је само део приче чији почетак сеже у 2005/06. школску годину када је Луграм уведен у наставу у ОШ „20. октобар“ у Сивцу (http://www.lugram.net/lugram_primene.html). О образовној игри Луграм и образовном пројекту Луграм објављено је 17 научних радова и публикација, а пројекат представљен на више научних конференција и стручних скупова од који је неколико међународног карактера. Луграм и у пракси није присутан само у ОШ „20. октобар“.
Од марта 2011. године информација о Луграму је доступна наставницима у Хрватској (http://www.antonija-horvatek.from.hr/igrice-i-zabava-matematika.htm). Од априла 2019. године се на званичном youtube каналу Курикуларне реформе образовања у Републици Хрватској могу погледати прилози: https://www.youtube.com/watch?v=hW6w8MlezS8, https://www.youtube.com/watch?v=qdZrfoR8ocI. У оквиру манифестације „Вечер математике“ која је постала традиционална у школама у Хрватској, може се наићи на наслов „Танграми и Луграми“. На сајту Основне школе у Добрињи – Сарајево, у оквиру рада математичке секције ученика тамошњег петог разреда, поред Танграма као активност се наводи и Луграм (http://www.os-sk.edu.ba/bs/strana/pregled/matematicka-sekcija-zabavna-matematika-za-ucenike-petih-razreda).
Наставник математике у ОШ за образовање и васпитање деце и омладине са сметњама у развоју „Смех и суза“, у Алексинцу, користила је Луграм_III на часовима утврђивања тема из геометрије (VI i VII разред) Правоугаоник и Троугао (http://www.lugram.net/lgr_2010_a.html).
Наставници информатике из Ивањице (ОШ „Милинко Кушић“) и Новог Сада (ОШ „Петефи Шандор“), користили су рачунарске верзије Луграма у раду са ученицима на часовима изборног наставног предмета. Учитељи и ученици ОШ „Иво Лола Рибар“ из Сомбора (http://www.lugram.net/lgr_2010_s.html) такође су се дружили са Луграмом.
У општини Кула, Луграм је присутан у раду учитеља у ОШ „Никола Тесла“ у Липару (http://www.lugram.net/odigrdorac_p11.html).
Од 2009/10 школске године су, кроз научно-истраживачке активности образовног пројекта Луграм, у ОШ „20. октобар“ у примени верзије Луграма прилагођене слабовидој и слепој деци. Од 2018/19. школске године су то активности у реалним наставним околностима. Марта 2016. године научни рад (https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-319-31232-3_104) групе истраживача са универзитета у Бразилу, доноси систематску анализу литературе на тему HCI (human-computer interaction) из угла њеног доприноса процесу учења код слепих ученика. У оквиру наведене систематизације, научни рад из 2015. године (https://www.hindawi.com/journals/tswj/2015/839252/) који говори о Луграму прилагођеном слепим ученицима (користи рачунарске говорне технологије за српски језик), сврстан је међу осам репрезентативних публикација објављених у свету у периоду 2010-2016. Анализирани научни рад као пример наводи и активности пројекта Луграм у ОШ „20. октобар“ у Сивцу.
Почетком 2020. године, један примерак „Луграма у плочицама“ стигао је до малишана у универзитетском граду Jyväskylä у Финској.
Снежана Лучић
Бранко Лучић