Од понедељка деца поново у вртићима и школама
21. фебруар 2020.Општинско такмичење из физике
23. фебруар 2020.Седемдесетих и осамдесетих година прошлог века у овдашњим школама није било рачунара, штампача и фотокопир апарата. Наставници који су желели да припреме контролни задатак тако да сваки од ученика добије одштампан примерак за рад, имали су на располагању уређај за умножавање – ЦИКЛОГРАФ. Ево неколико детаља о начину коришћења.
Како би циклографом могли да умножавају документ који су написали на А4 формату папира, морали су прво оригинал да отисну на специјалном папиру-матрици користећи индиго намењен за ту сврху. Отисак би био најчешће љубичаст или плав у зависности од боје индига. Неки наставници су правили и двобојне или тробојне финалне отиске на папиру, у зависности од тога колико су различитих боја индига имали на располагању, колико времена и умешности.
Ништа циклограф не би могао да отисне да није било растварача – циклотина. Циклотином би натапали сунђер (или јастуче) преко кога је прелазио ваљак са постављеном, напред описаном матрицом. Требало је пазити на то како је матрица окренута током поступка припреме. У недостатку циклотина, понекад би послужио и алкохол. Ваљак је покретан ручно. Умножавани су тако „миришљави“ контролни задаци, настали дејством циклотина који је имао специфичан мирис. Механички бројач је марљиво пребројавао број отиснутих примерака.
На описани начин нису припремани само контролни задаци већ и други материјали за наставу: радни листићи, упитници, сажеци градива и слично.
Снежана Лучић
Бранко Лучић