Луграм „у коцкама“
28. новембар 2022.Хуманост на делу
29. новембар 2022.У петак, 25.11.2022. године, у школској сали у Новом Сивцу одржана је јавни час, као завршница великог међупредметног пројекта под називом ,,Кексићи са кокосом – за лакше учење и слатко дружење“, спроведеног у свим одељењима седмог разреда.
Испитујући током октобра месеца интересовања код ученика седмог разреда, како бих спровела неку међупредметну активност, сазнала сам да је добар део ученика заинтересован за кулинарство, те сходно томе, осмислих једну слатку активност која би у завршници имала и кулинарске вештине на делу, односно, прављење кексића којима бисмо се и хвалили и осладили.
Тада је идеја почела да се уобличава у прави пројекат, који је са тринаест предмета објединио све ученике седмог разреда. Предметни наставници су позвани да се прикључе пројекту и сви су са одушевљењем прихватили учешће, а до краја показали велику професионалност и несебичан ангажман радећи са тимовима ученика.
Можемо рећи да је истраживачки рад почео 7.11.2022. године. Први корак је био подела ученика у тимове који ће радити на анализи рецепта за кексиће са кокосом у складу са постављеним задацима и исходима предмета за који су се по сопственом интересовању определили. Инсистирање на самосталном опредељивању за одређене предмете, један је од кључних циљева пројекта, јер се већ следеће године ученици сами опредељују за један предмет на завршном испиту, који ће, поред српског језика и књижевности и математике, полагати на матурском испиту.
Предмети за који су се ученици могли определити су: српски језик и књижевност, енглески језик, немачки језик, хемија, физика, математика, историја, географија, биологија, домаћинство, ликовна култура, техника и технологија, информатика и рачунарство. Сви предметни наставници (наставница географије Оливера Свитић, наставник историје Горан Влаховић, наставница биологије и домаћинства Злата Цвијовић, наставница биологије Марица Цветковић, наставница хемије Јела Павков, наставница математике Весна Ракић, наставница ликовне културе, Кристина Голубовић, наставница физике Љиљана Вагић, наставница енглеског језика Маја Мандић, наставница немачког језика Уна Милићевић, наставница технике и технологије и информатике и рачунарства Наталија Кукољ-Прокић, ја као наставница српског језика (Светлана Мајски), уз подршку педагога Гордане Канкараш и директора школе Ференца Лендака), поставили су исходе до којих сваки тим мора да дође по завршеном пројекту, осмислили задатке за свој тим (сваки тим бројао је од 3 до 10 чланова) и авантура је могла да почне.
Ученици су у рецепту за кексићепроналазили и изучавали све и свашта – од глаголских облика, правописних знакова, мерних јединица, мерних инструмената, лабораторијског посуђа, географских и историјских података о пореклу или неким другим параметрима у вези са намирницама, анализирали смеше и једињења, примењивали продужену пропорцију, преводили рецепт на енглески и немачки језик, бавили се посластицама у Великој Британији и Немачкој, прочавалинутритивне вредности састојака, присећали се система органа за варење, правили амбалажу за свој производ, кулинарске капе, правили плакате за презентацију, и на крају, као најинтересантнији део током којег су се дружили и показали да је дружење најбољи лек за сузбијање насиља, правили у тимовима своје кексиће на најкреативнији начин. Маме су, наравно, много помогле, највише својом добром вољом да у својим кухињама угосте мале посластичаре, потом набавком намирница, и на крају… па као и све маме, прањем судића и довођењем својих кухиња у првобитно стање након креативног спектакла свог детета и његових другара! О свему овоме сведоче многобројне фотографије и снимци, који ће бити, такође радом једног тима ученика, сложени у кратак филмић. Да се не заборави! А тимови су били мешовити по свим критеријумима.
Јавни час је уприличен у спортској сали, у присуству чланова Савета родитеља и чланова Школског одбора и чланова колектива. Ученици су на тезгама (сваки предмет једна тезга) изложили своје производе (кексиће са кокосом), украсили их да буду за дивљење, и презентовали научено, утврђено или систематизовано градиво, остваривши постављене исходе на самом почетку. Цео пројекат завршен је у нешто више од две недеље, у току којих смо се дружили, учили, сарађивали, договарали, смејали и накрају сладили! Било је забавно и деци и наставницима.
Ученици осмог разреда су вирили и били знатижељни о чему се ту заправо ради, те изразили жељу да и они, како они то кажу, кувају и праве колаче!
У ишчекивању неког новог дружења, у оквиру неког новог пројекта, увек спремна за нове изазове,
С љубављу
Наставница српског језика Светлана Мајски, аутор и координатор ,,Кексића“