Испраћај матураната
18. јун 2024.Пријем ђака генерације
27. јун 2024.АЛИСА У ЗЕМЉИ РАЧУНСКИХ ОПЕРАЦИЈА
У основно школи „20.октобар“ у Сивцу одржан је огледни час из математике са ученицима трећег разреда. Наставна јединица „Редослед рачунских операција “ реализована је у оквиру теме Бројеви до хиљаду. Утврђена су знања о редоследу рачунских операција у решавању текстуалних задатака, код ученика је развијана перцепција, концентрација и логичко закључивање, као и самосталност и сарадња међу ученицима.
Цео час је пропраћен интерактивном презентацијом чији је главни лик била девојчица Алиса,јунакиња романа „Алиса у земљи чуда“, познатог писца Луиса Карола. Сам тим смо одмах направили и директну корелацију са наставом српског језика. Поред интерактивне презентације час је обиловао прилозима и разним реквизитима који су обогатили и учинили овај час интересантним и другачијим.
У уводном делу часа емоционална припрема за ученике је била учитељичина ауторска игра „Боројко Дугић“која је захтевала широко предзнање, логичко размишљање и развијен осећај за комбинаторику. Игра је састављена од низа корака који се ученицима дају одређеним редом. Прву информацију коју ученици добију је информација којим стотинама замишљени број не припада , али добијају информацију између којих стотина се налази ,као и да ли је број паран или непаран. У другом кораку ученици добију веома важне информације помоћу који већ могу да одреде о којем броју је реч.Те информације се директно односе на цифре десетица и јединица у овом броју. Пошто ученици већ у првом кораку сазнају која је цифра стотина замишљеног броја , онда у другом кораку веома брзо долазе до сазнања које су цифре десетица и јединица и састављају замишљени-скривени број. У трећем кораку добијају остале бројеве које морају све да искористе али само један пут и да саставе математички израз чије решење ће бити наш замишљени број. При писању израза могу користити све четири рачунске операције више пута.
Уводна игра –Бројко Дугић
Овај Бројко не припада ни 4. ни 6. стотини,а се налази између њих .Овај Бројко је паран број.
Помоћ
Цифра десетица је следбеник броја 3,а цифра јединица је највећи паран једноцифрени број.
-Замишљени број је 448.
Бројеви које можете користити за састављање математичког израза су:4,8,6 и 100.
Решење: 100‧4+8‧6=400+48=448
Иако је игра захтевна ,велики број ученика је успео врло брзо да дође до тачног решења.
Постављањем и решењем математичког израза ученици су могли да закључе да ћемо се на овом часу бавити редоследом рачунских операција . Учитељица је истакла циљ часа и најавила наставну јединицу која се појавила на презентацији.
Главни део часа је имао више активности. Почели смо бајком „Алиса у земљи рачунских операција“. Кроз целу причу о редоследу рачунских операција ученике је водила Алиса која им је на интересантан, необичан и њима близак начин објаснила која рачунска операција има предност над којом рачунском оперцијом. Затим је следио полупрограмирани рад који се изводио кроз групни рад. Ученици су били подељени у шест хомогених група по четири ученика сличних способности и математичких знања. На почетку групног рада групе су се поздравиле нашим одељенским поздравом „Сви за једног – један за све“. Затим је уследио рад у групама где су вође група поделиле задатке члановима група. Применом полупрограмираног рада ученици су добили материјал чији садржај су могли да савладавају темпом који им одговара. Како су решавали који задатак, вођа је излазио на таблу и узимао папирић са решењем задатка, а затим су га упоређивали са својим решењем. Ако су задатак тачно решили папирић одлажу, а ако су погрешно решили задатак, решење враћају на таблу и све тако док задатак не реше тачно. Када задатак реше тачно прелазе на следећи ниво док све задатке са наставног листића не реше. На часу је било заступљено и вршњачко поучавање , тако што је група која има проблем са решавањем задатака могла да позове неког од другара да им помогне. Групе које су брже решиле задатке имале су могућност да бирају додатне задатке који су били поређани по тежини од најлакших, преко задатака средње тежине до најтежих задатака. Најлакши задаци су се налазили у коверти са сликом лептира, средње тежине задаци су били у коверти са сликом сове, а задаци који су били најтежи су се налазили у коверти са сликом слона. Ученици су непогрешиво бирали задатке које су одговарали њиховим могућностима и математичким знањем. Учитељица је обилазила групе и пружала објашњења и помоћ групама којима је то било потребно. Ученици су били веома активни и успешни у решавању постављених задатака. Одлично су сарађивали у оквиру група и сваки члан групе дао је свој допринос. Рад свих група је био похваљен , а ученици из најуспешније групе су и награђени како великим аплаузом, тако и „златим звездицама“. Завршни део часа је био резервисан за учитељичину ауторску технику „Математичка супа“. Ово је комплексна техника која захтева од сваког ученика у складу са његовим способностима и математичким знањем да испрати све кораке који се предвиђени да би задатак био успешно решен ,то јест да би група успешно „скувала математичку супу“. Ова техника је једна од омиљених техника код ученика. Они обожавају да смишљају задатке и да их прослеђују својим другарима. Врло су темељни при анализи задатака и ако су у некој дилеми радо позивају учитељицу или неког другара у помоћ.
Техника-„Математичка супа“
С-састави задатак-дај другу-другарици задатак,
У-уради задатак,
П-провери тачност задатка ,
А-анализирај и архивирај задатак у свеску.
Најбржа и најуспешнија група је била награђена аплаузом и папирним „математичким лонцем“ да и убудуће успешно „кувају математичку супу“ у њему. Учитељица је дала и инструкције за израду домаћег задатка.Ученици су добили слободан избор да изаберу на основу својих способности, жеља и хтења домаћи задатак. Домаћи задатак је такође био подељен по нивоима тежине. Најлакше задатке за ученике је припремио „мравац радозналац“, задатке средњег нивоа и тежине је носила „пчелица паметница“, а најтеже задатке за ученике је припремила „совица мудрица“. Ученици радо раде овакве домаће задатке јер им је омогућено да сами изаберу оно што им одговара , а и сам осећај да припадају групи радозналаца, вредница и мудрица их чини срећним и задовољним. На самом крају часа ученици су самовредновали своје знање које су стекли на часу подизањем смајлија и записивали су своје утиске,осећања и запажања о часу на табли за еваулацију часа.
НШ