Дрво захвалности (радиониса са родитељима и ученицима)
28. мај 2015.Мај месец математике
29. мај 2015.- маја 2015. ученици IV разреда су разноликим активностима обележили СВЕТСКИ ДАН ЛЕПТИРА.
Поред израде плаката на тему „Занимљивости о животу лептира“, ученици IV2 су кроз вршњачко дружење са ученицима IV3 обогатили своја знања о животу ових нежних бића.
Заједничке активности су обихватале:
- ППТ презентацију о лептирима,
- интерпретацију приче „Три лептира”,
- кратак филм о животном циклусу лептира,
- интерпретацију песме „ Лептир”
- осмосмерку и илустровање песме коју су ученици научили напамет.
Организатори и реализатори наведених активности су биле учитељица IV2 – Ирена Павлик у сарадњи са учитељицом IV3 – Биљаном Бајчетић.
* * *
Свуда у свету се 28. мај обележава као Дан лептира. Различитим предавањима и акцијама жели се пробудити свест о значају ових прелепих створења, са акцентом на очување ретких и угрожених врста (као што је Аполонов лептир код нас).
Познато је више од 150 000 врста лептира, а у Средњој Европи живи више од 4 000 врста. (Перу има преко 3 700 врста лептира – више од било које друге земље на свету.)
Лептири су поуздани показатељи очуваности животне средине: због свог сложеног и осетљивог животног циклуса први реагују на негативне утицаје. Опстанак и преживљавање лептира угрожени су, пре свега, деградацијом и уништавањем њихових станишта, проузрокованим најчешће човековим утицајем. Загађење животне средине путем издувних гасова аутомобила, фабрика, отпадних материја и вода, стварање јаловишта услед претеране сече шума, коришћење пестицида, хербицида и вештачких ђубрива, екстензивно сточарство и пољопривреда (све већа учесталост монокултура на великим површинама, која осиромашује биодиверзитет) као и климатске промене неповољно утичу на стање и бројност популација лептира.
Лептирима, као и свим осталим дивљим животињама, потребан је животни простор да би преживели, а најбољи начин заштите је једноставан: потребно је само оставити ова створења да живе на природан начин.