Школско такмичење из математике
23. јануар 2016.Јавна набавка добара – намирница за ужину ученика 11.02.2016. год.
11. фебруар 2016.10. фебруара 2016. год. са почетком у 17.00 одржана је едукативна радионицу за родитеље ученика I2 на тему „Искључивање као вид вршњачког насиља“.
Циљ ове радионице је био размена о разлозима искључивања ученика из групе, о појединачној одговорности учесника и начинима помоћи ученицима који имају проблем у понашању
Радионица је организована у неколико етапа. У уводном делу радионице, након формирања група, родитељи су у оквиру групе, на основу кратке приче, износили своја мишљења о могућим разлозима искључивања ученика из групе, о одговорности самог појединца, групе којој припада, родитеља и учитеља за насталу ситуацију и о томе како помоћи оваквим ученицима.
У другом делу радионице, представници група су презентовали своје одговоре и вођен је разговор о томе да ли је искључивање ученика који имају проблем у понашању начин решења проблема.
Родитељи су активно учествовали у дискусији и дошли су до закључка да оваквим ученицима треба помоћи да пронађу своје место у групи, да измене своје понашање и буду прихваћени од стране другова из одељења.
ХВАЛА родитељима I2 који су издвојили време и учествовали у раду радионице.
Учитељица И. П.
***ЗА РАДОЗНАЛЕ:
О насиљу међу децом говоримо кад једно или више деце узастопно и намерно узнемирује, вербално, психички, емоционално или физички напада или повређује друго дете које се не може одбранити.
Насиље међу децом можемо поделити у два главна облика:
- ФИЗИЧКО НАСИЉЕ је најуочљивији облик који подразумева ударање, гурање, штипање, чупање и сл.
- ВЕРБАЛНО НАСИЉЕ прати физичко, а подразумева вређање, ширење гласина, стално задиркивање, исмевање и сл.
Насиље међу децом може бити:
- ДИРЕКТНО НАСИЉЕ подразумева отворене нападе на жртву укључујући ругање, понижавање, вређање, критиковање, наређивање, захтеви за подређеношћу, нагуравање, претње, провоцирање, надевање подругљивих имена, изнуђивање…
- ИНДИРЕКТНО НАСИЉЕ је теже уочљиво (и њему су склоније девојчице), проводи се у облику друштвене изолације и намерног искључивања из групе нпр. то је намерно искључивање детета из групних игара, оговарање… Најчешће се догађа у школским WЦ-има, ходницима и осталим просторијама изван контроле наставника и других одраслих особа. Може се догодити и у разреду пред другом децом која најчешће не прискоче у помоћ жртви због незаинтересованости, страха или недостатка суосећања.
У школама преовлађује психолошко и вербално насиље.
У породицама преовлађује физичко насиље и занемаривање.
На улици и на местима где се деца окупљају доминира физичко насиље и сексуално узнемиравање у комбинацији са различитим ризицима као што је злоупотреба алкохола и дроге.